ODMIANA

OPIS

 

KWALIFIKOWANY MATERIAŁ SIEWNY

 

ODMIANA

OPIS

 HUBAL

Groch pastewny ( peluszka). Odmiana liściasta, czerwonokwitnąca, o wysokim plonie nasion. Rośliny równomiernie dojrzewające, odporne na osypywanie nasion. Nasiona o wysokiej zawartości białka ogólnego. Jedna z najbardziej odpornych odmian  na wyleganie przed zbiorem. Polecana do siewu w mieszankach ze zbożowymi w plonie głównym oraz w poplonach w siewie czystym lub w mieszankach.

MILWA

Odmiana kwitnąca różowo. Bardzo plenna, wąskolistna. Rośliny o wysokości 75-80 cm, o bardzo sztywnej łodydze, praktycznie niewylegające. Pod tym względem dystansuje pozostałe odmiany grochu pastewnego. Odmiana wcześnie i bardzo równomiernie dojrzewająca na terenie całego kraju. Mało wrażliwa na mączniaka rzekomego i bardzo tolerancyjna na szarą pleśń. Masa 1000 nasion około 250 g, zawartość białka około 22,5%.

BATUTA

Odmiana wąsolistna, charakteryzuje się  doskonałą sztywnością łodyg po kwitnieniu, dorasta do 95 cm. Nasiona duże, żółte, strąki dość równomiernie dojrzewają , rzadko pękają i rzadko osypują się z nasion. Kwiaty białe. Odmiana bardzo plenna ( 111% wzorca).    Batuta jest odporna na choroby grzybowe takie jak fuzaryjne więdnięcie grochu, askochytozę, mączniaka rzekomego oraz mączniaka prawdziwego.

MUZA

Odmiana pastewna, przeznaczona na lżejsze gleby. Rośliny wysokie i bardzo sztywne. Pierwsza odmiana łącząca bardzo dużą plenność, bujność i sztywność. Pozostawia po sobie znakomite stanowisko, co ważne zwłaszcza dla gospodarstw ekologicznych. Odmiana  przydatna do uprawy z dodatkiem owsa na zielonkę dla bydła. Nasiona koloru cielistego, MTN około 230 g, zawartość białka  śrtednio ok. 23%

MODEL

Odmiana pastewna,  wczesna. Najsztywniejsza i jedna z najwyżej plonujących odmian grochów pastewnych. Rośliny wąsolistne o wysokości około 90 - 100 cm. Kwiat fioletowy, nasiona oliwkowo-brązowe, średniej wielkości. Wysoka tolerancja na mączniaka rzekomego grochu i askochytozę. Wymagana obsada 105 roślin na 1 m2.

MECENAS

Odmiana ogólnoużytkowa, wąsolistna, wczesna. Wyróżnia się bardzo dużą sztywnością łodygi co powoduje, że jest najmniej wylegającą odmianą grochu. Należy do czołowych odmian pod względem równomiernośći dojrzewania.Odmiana mało wrażliwa na choroby, w tym szczególnie na mączniaka rzekomego. Zaletą odmiany jest niższa od przeciętnej masa tysiąca nasio co znacznie zmniejsza koszty wysiewu. Jako jedna z nielicznych charakteryzuje się obniżoną zawartością włókna w nasionach.  Nasiona żółte bez znaczka, o nieco wyższej od przeciętnej zawartości białka. Przydatna na cele jadalne i paszowe. Wymagana obsada 105 roślin na 1 m2.

.

RSP 2014® Wszelkie prawa zastrzeżone.

.