Łubin wąskolistny


Najlepsze plony uzyskuje się na glebach średnich i lekkich w kulturze, najlepiej lekko kwaśnych. Łubiny nie znoszą gleb podmokłych. Stanowisko w płodozmianie po zbożach w 3 - 4 roku po oborniku, nie częściej niż 4 - 5 lat po sobie. Bardzo duży wpływ na wysokość plonu ma dobra uprawa gleby. Należy przestrzegać możliwie wczesnego terminu siewu, optymalnego dla danego regionu. Głębokość siewu 3 - 4 cm, rozstaw rzędu 12 -  20 cm. Przed siewem  nasiona należy zaprawiać.

ŁUBIN  JOWISZ

Odmiana wysokoplonująca, wczesna, rozgałęziająca się. Niewrażliwa na opóźnienie siewu, bardzo szybko rosnąca. Rośliny wyższe od przeciętnej, równomiernie dojrzewające. Najsłodsza ze wszystkich odmian łubinu. Rośliny są odporne na choroby fuzaryjne i antraknozę łubinu. Nasiona o bardzo niskiej zawartości alkaloidów, o obniżonej zawartości włókna. Kwiaty są koloru niebieskiego, natomiast nasiona są szare. Wymagana obsada 100 roślin/m2.

ŁUBIN TYTAN

Odmiana niewrażliwa na opóźnienie siewu, rozgałęziająca się lecz nie resorbująca dolnych strąków co podnosi plonowanie w warunkach nadmiernej bujności lub większego zagęszczenia roślin, średniowczesna. Rośliny są wysokie, sztywne o niepękających strąkach. Są odporne na choroby fuzaryjne i antraknozę łubinu. Nasiona dość grube o średniej zawartości białka i bardzo niskiej zawartości  alkaloidów.  Rośliny  o białych kwiatach i nasionach.

ŁUBIN REGENT  

Odmiana drobnonasienna. Rozgałęziające się pędy o zredukowanej długości gwarantują wyższe plony niż inne odmiany samokończące, a jednocześnie zapewiają bardzo równomierne dojrzewanie. Odmiana niewrażliwa na opóźnienie siewu, przydatna do mieszanek z jęczmieniem. Zalecana do uprawy w całym kraju włącznie z  pasem przymorskim i północną częścią Warmii i Mazur. Rośliny bardzo sztywne, strąk odporny na pękanie. Nasiona drobne koloru szarego, o bardzo niskiej zawartości alkaloidów. Ze względu na  brak resorpcji dolnych strąków może być wysiewana nawet w obsadzie 150 roślin na 1 m2, co jest szczególnie istotne w gospodarstwach ekologicznych. Odmiana bardzo wczesna, kwiaty koloru niebieskiego.

ŁUBIN RUMBA

Odmiana ogólnoużytkowa, typ nasienny.  Odporna na wyleganie, strąki niepękające. Plonuje wysoko, dojrzewa bardzo równomiernie. Odmiana  średniowczesna. Wysokość roślin średnia. Odporność na fusarium i antraknozę bardzo wysoka. Kwitnie niebiesko, nasiona koloru szarego.

ŁUBIN  HOMER

Zdecydowanie najwyższy plon pośród odmian samokończących. Zredukowane pędy boczne zapewniają bardzo równomierne dojrzewanie. Odmiana wczesna, niewrażliwa na opóźnienie siewu.Odmiana należy do grupy trzech czołowych odmian najbardziej tolerancyjnych na wyleganie. Wymaga obsady 110 roślin/m2, lecz ze względu na brak resorpcjidolnych strąków i dużą sztywność może być wysiewany nawet w obsadzie 150 roslin na 1 m2. Kwiat koloru białego, nasiona białe. Odmiana odporna na choroby fuzaryjne i choroby wirusowe.

 

ŁUBIN  OSKAR

Odmiana  gorzka, średniowczesna,  rozgałęziająca się.  Rośliny wyższe od przeciętnej, tworzące dużą zieloną masę,  dość równomiernie dojrzewające. Kwiaty są koloru sino-białego, natomiast nasiona są białe. Wymagana obsada 100 roślin/m2. 

 

.

RSP 2014® Wszelkie prawa zastrzeżone.

.